Skip to main content
Economisi.ro
Actualizat mai 2026 - aliniat EPBD recast 2024/1275

Casa nZEB - clădirea cu consum de energie aproape zero

Standardul obligatoriu pentru toate construcțiile noi din România autorizate după 31 decembrie 2020: maxim 93-130 kWh/m²·an energie primară totală și minim 30% din surse regenerabile. Surplus de cost 8-15% recuperat în 8-15 ani.

Directiva 2010/31/UE (EPBD) Legea 372/2005 RO Calculator de conformitate
Casa nZEB - clădire cu consum de energie aproape zero

Limita de energie primară

Zona I (sud, litoral): ≤ 93 kWh/m²·an
Zona II (București, Cluj): ≤ 100 kWh/m²·an
Zona V (zone montane): ≤ 130 kWh/m²·an
Tabelul complet pe zone climatice

Cota minimă RES

Minim 30% energie primară din surse regenerabile
PV, termal solar, biomasă, eolian sau geotermal
Rețelele de termoficare cu eficiență ridicată numără
nZEB vs Passivhaus vs ZEB

Surplus de investiție

Suprapreț: 8-15% față de cod 2010
La 130 m²: 16.000 - 30.000 €
Recuperare: 8-15 ani prin economie facturi
Defalcarea costurilor pe componentă

Expertul Selectra explică

Ce înseamnă concret o clădire nZEB

nZEB (Nearly Zero-Energy Building / clădire al cărei consum este aproape zero) e definiția legală europeană pentru clădirea cu performanță energetică foarte ridicată. Pragul nu e zero absolut, ci un consum mic, acoperit majoritar din surse regenerabile produse pe loc sau în vecinătate.

Anvelopă super-izolată

Pereți, planșee, acoperiș și ferestre cu coeficienți de transfer termic mult sub codul standard, fără punți termice și cu etanșeitate verificată prin test n50.

Surse regenerabile pe loc

Minim 30% din energia primară totală provine din PV, solar termic, pompă de căldură, biomasă sau termoficare cu eficiență ridicată.

Instalații de mare eficiență

Pompă de căldură, ventilație mecanică cu recuperator de căldură, distribuție în pardoseală, iluminat LED și sisteme de automatizare BMS.

De ce "aproape zero" și nu "zero" absolut

Termenul vine din Directiva 2010/31/UE (EPBD), care evită cuvântul "zero" pentru a permite recunoașterea costurilor reale și a contextului climatic. O casă cu zero consum net există tehnic (Passivhaus Plus, ZEB), dar la costuri prohibitive în zonele reci. nZEB e echilibrul între ambiție și fezabilitate — performanță foarte ridicată cu o investiție recuperabilă în 8-15 ani. Recast EPBD din 2024 (Directiva UE 2024/1275) ridică ștacheta către ZEB (Zero Emission Building) pentru clădirile noi din 2030 — pragul nZEB de azi devine minimum istoric.

Calculator interactiv

Verifică dacă proiectul tău e conform nZEB

Introdu datele din certificatul de performanță energetică (CPE) sau din auditul de proiect. Calculatorul îți spune dacă limita de energie primară și cota RES sunt respectate pentru zona ta climatică.

Pasul 1/4

Datele proiectului tău

Progres

/4

Determinată de gradul-zile anuale de încălzire (Mc 001-2022, Anexa 2).

kWh

Valoarea totală din certificatul de proiect: încălzire + ACM + răcire + ventilație + iluminat + auxiliare.

%

Procent din energia primară provenită din PV, solar termic, biomasă, eolian, geotermal sau termoficare cu eficiență ridicată.

Calculul rămâne strict pe dispozitivul tău, fără date trimise pe server.

Rezultatul verificării

Energie primară

kWh/m²·an

Limita zona : kWh/m²·an

Cotă RES

%

Limita minimă: 30%

Recomandarea expertului

Verificare orientativă pe baza ORDIN MDLPA 2641/2017 + Mc 001-2022. Conformitatea oficială se atestă la recepție prin certificatul energetic + raportul testului de etanșeitate (n50).

Expertul Selectra explică

Cerințele tehnice nZEB pe zone climatice și elemente de anvelopă

Cadrul tehnic e stabilit de ORDIN MDLPA 2641/2017 (cu actualizările din 2022 și 2024), care implementează Directiva 2010/31/UE. Limitele variază pe zone climatice — cu cât e mai rece, cu atât pragul e mai laxat, dar diferența nu compensează pierderile reale fără izolație suplimentară.

Limita de energie primară totală pe zone climatice

Zona Grade-zile Localități tipice Limită E primară Temp. critică proiect
I < 2.700 Constanța, Mangalia, Calafat ≤ 93 kWh/m²·an -12 °C
II 2.700-3.500 București, Craiova, Timișoara, Ploiești ≤ 100 kWh/m²·an -15 °C
III 3.500-4.500 Cluj-Napoca, Iași, Brașov, Sibiu, Bacău ≤ 110 kWh/m²·an -18 °C
IV 4.500-5.300 Suceava, Miercurea Ciuc, Predeal ≤ 120 kWh/m²·an -21 °C
V > 5.300 Vârful Omu, Bâlea Lac, zone montane peste 1.400 m ≤ 130 kWh/m²·an -24 °C

Coeficienți Cmax (U-value) pentru elementele anvelopei

Element constructiv Limită U / valoare ținta Soluție tipică
Pereți exteriori 0,30 W/m²·K 15-20 cm vata minerala 0,035 W/m·K
Planșeu peste subsol nealimentat 0,35 W/m²·K 12-16 cm polistiren extrudat 0,032 W/m·K
Planșeu peste etaj ultim / pod 0,20 W/m²·K 20-30 cm vata minerala 0,035 W/m·K
Tâmplărie (ferestre + uși exterioare) 1,30 W/m²·K Triplu strat low-E argon, ramă PVC sau lemn-aluminiu
Etanșeitate la aer (test n50) ≤ 1,5 ach Membrana etanșă continuă, bandă pe rosturi

Cota RES de minim 30%

Sursa regenerabilă poate fi: panouri fotovoltaice (cea mai accesibilă, 4-6 kW pentru o casă), solar termic pentru ACM, pompă de căldură (energia ambientală extrasă numără ca RES), biomasă (peleți, lemn) sau racord la o rețea de termoficare cu eficiență ridicată (≥ 50% RES sau cogenerare).

Etanșeitatea — testul care decide

Limita oficială n50 ≤ 1,5 ach/h e mai laxă decât Passivhaus (≤ 0,6), dar fără un blower door test la recepție, calculul nZEB e doar pe hârtie. Testul costă 600-1.200 lei și e singura modalitate concretă de a verifica că anvelopa nu pierde mai mult decât proiectul.

Expertul Selectra explică

nZEB vs casă pasivă vs ZEB - care e diferența reală

Cele trei standarde se confundă des în publicitate. nZEB e cerință legală, casa pasivă e un certificat voluntar mai sever, iar ZEB e nivelul de la 2030 care înlocuiește nZEB pentru clădirile noi.

Criteriu nZEB (RO/EU) Passivhaus (PHI) ZEB (EPBD recast)
Statut Cerință legală EU/RO Certificare voluntară Cerință legală din 2030
Energie încălzire 25-50 kWh/m²·an ≤ 15 kWh/m²·an 10-25 kWh/m²·an
Energie primară totală 93-130 kWh/m²·an ≤ 60 kWh/m²·an (PHI) ≤ 65 kWh/m²·an*
Etanșeitate (n50) ≤ 1,5 ach/h ≤ 0,6 ach/h ≤ 1,0 ach/h*
Cotă RES Minim 30% Recomandat (Plus / Premium) 100% on-site sau echivalent
Suprapreț față de cod +8-15% +15-25% +12-20%*
Verificare la recepție CPE + recomandat n50 PHPP + n50 obligatoriu + termografie CPE + n50 obligatoriu + emisii

* Valori indicative din EPBD recast 2024/1275; cerințele detaliate se vor stabili prin acte de transpunere până în 2026 (clădiri publice) și 2030 (toate clădirile noi).

Cum interpretezi tabelul în decizie

Dacă construiești în 2026-2027: nZEB e suficient legal, dar proiectarea ușor "supra-conformă" (mai aproape de Passivhaus) îți evită refacerea anvelopei la următoarea actualizare a codului. Dacă construiești în 2028-2029: ținta directă e ZEB, pentru că autorizația ta de construire se va situa la limita tranziției — un proiect "doar nZEB" riscă să fie depășit la recepție.

Expertul Selectra explică

Cât costă în plus o casă nZEB față de una standard

Defalcarea pe componente pentru o casă rezidențială tipică de 130 m² în zona climatică III. Valorile sunt în euro și reflectă piața românească 2025-2026, fără TVA aplicată.

Componentă Cod 2010 (€) nZEB (€) Diferență (€) Observație
Izolație termică suplimentară (anvelopă) 8.000 - 12.000 14.000 - 22.000 +6.000 - 10.000 Vata minerala 20 cm + bariera de vapori
Tâmplărie performantă 6.000 - 9.000 10.000 - 16.000 +4.000 - 7.000 Triplu strat low-E vs dublu standard
Ventilație mecanică cu recuperare (VMC) 0 6.000 - 12.000 +6.000 - 12.000 Echipament + canale + montaj; obligatoriu pentru etanșeitate
Pompă de căldură aer-apă (vs centrală pe gaz) 4.000 - 6.000 8.000 - 16.000 +4.000 - 10.000 10-12 kW pentru 130 m²; eligibilă RES
Panouri fotovoltaice (4-5 kW) 0 5.000 - 8.000 +5.000 - 8.000 Acoperă 30-40% din energia primară (cota RES)
Test etanșeitate (n50) + bariere etanșe 0 1.000 - 3.000 +1.000 - 3.000 Test obligatoriu la recepție; rezultat ≤ 1,5 ach
Proiectare extinsă + audit pre-construcție 2.000 - 4.000 4.000 - 8.000 +2.000 - 4.000 Verificator atestat MDLPA + simulări termodinamice
TOTAL surplus nZEB - - +28.000 - 54.000 Suprapreț net 8-15% din costul de construcție

De ce surplusul se recuperează în 8-15 ani

  • Factura de încălzire scade cu 60-80% față de o casă cod 2010 — la 130 m² în zona III, asta înseamnă 4.000-6.000 lei economisiți anual ;
  • Surplusul de 4-5 kW PV produce 4.500-6.500 kWh/an, suficient să acopere consumul casnic și să injecteze în contractul de prosumator ;
  • Băncile verzi reduc dobânda cu 0,2-0,5 puncte procentuale la creditele ipotecare pentru clădiri certificate clasa A, ceea ce înseamnă 15.000-40.000 lei economisiți pe durata creditului ;
  • La revânzare, casele clasa A se vând cu 5-10% mai scump decât echivalentul clasa C — pe o proprietate de 200.000 €, asta e un bonus de 10.000-20.000 € la tranzacție.

Expertul Selectra atrage atenția

Capcanele frecvente la o construcție nZEB

Greșelile pe care le văd cel mai des proiectanții și auditorii energetici, în care utilizatorii pierd între 5.000 și 30.000 € fără să știe.

!

"Performance gap" - calculul vs realitatea

Diferența tipică între consumul calculat la proiectare (95 kWh/m²·an) și consumul real măsurat (130-145 kWh/m²·an). Cauzele: punți termice nedetectate la îmbinări (planșeu-perete, balcoane), etanșeitate slabă în jurul tâmplăriei, instalații necalibrate, comportament utilizator (temperaturi setate mai sus, ventilare manuală a ferestrelor). Soluție: cere blower door test la recepție și commissioning al instalațiilor în primul an de funcționare.

!

"Certificat A+ pe hârtie" la recepție

Dezvoltatorii predau certificate energetice emise pe baza calculului de proiectare, nu pe baza măsurătorilor reale. Calculul folosește date "perfecte" (etanșeitate 0,6 ach, fără punți termice, instalații calibrate ideal) — în realitate construcția are abateri. Soluție: cere în contract clauza că certificatul se emite după blower door test și după 3 luni de funcționare cu monitorizare a consumului real.

!

Pompa de căldură subdimensionată în zona V

Pompele aer-apă standard pierd jumătate din eficiență (COP de la 3,5 la 1,5-2) sub -15 °C. Dezvoltatorul livrează pompa "calibrată pentru zona III" și în zonele montane casa funcționează aproape exclusiv pe rezistența electrică de backup. Factura iarna depășește 2.500 lei/lună. Soluție: cere proiect cu pompă geotermală sau hibridă dacă temperatura critică este sub -18 °C.

!

Costul ascuns al întreținerii VMC

Sistemele de ventilație mecanică cu recuperare de căldură au filtre care trebuie schimbate anual (cca 200-400 lei) și commissioning-ul anual costă 300-600 lei. Dacă ignori întreținerea, recuperatorul de căldură pierde din eficiență, calitatea aerului scade și factura crește cu 10-15%. Buget realist: 700-1.000 lei/an pentru un sistem rezidențial.

!

Confuzia "nZEB = casă pasivă"

Dezvoltatorii fac publicitate cu termenul "casă pasivă" pentru proiecte care sunt doar nZEB conform legii. Diferența reală e enormă: casa pasivă cere consum la încălzire ≤ 15 kWh/m²·an (factura ~ 600-900 lei/an la 130 m²), nZEB acceptă 25-50 kWh/m²·an (~ 1.500-3.000 lei/an). Cere certificarea PHI Darmstadt scrisă în contract dacă plătești premium pentru "casă pasivă", nu doar marketing.

!

"30% RES" cu termoficare ne-eligibilă

Pentru racordul la o rețea de termoficare, cota RES e atribuită numai dacă rețeaua are eficiență ridicată (≥ 50% RES sau cogenerare). În București și majoritatea orașelor mari, rețeaua de termoficare nu îndeplinește criteriul, deci nu poți pretinde cota RES doar prin racord. Proiectele care declară "RES = termoficare" sunt respinse la verificare. Soluție alternativă: PV de 4-5 kW pentru a atinge cota.

Expertul Selectra recomandă

Programe de finanțare pentru construcția sau renovarea nZEB

Trei programe active în 2026 + creditele ipotecare verzi care, cumulate, pot acoperi 30-50% din surplusul de cost nZEB.

Casa Verde Fotovoltaice (AFM)

Subvenție de până la 20.000 lei pentru un sistem PV de 3-6 kW. Acoperă circa 70-80% din costul instalației. Contribuția proprie: 6.000-10.000 lei.

Detalii eligibilitate

Casa Eficientă Energetic

Cofinanțare 70% pentru reabilitare termică (max 70.000 lei) - aplicabil la renovare majoră a unei locuințe existente care vrea să atingă nivelul nZEB.

Vezi cum aplici

Credit ipotecar verde

BCR, ING, Raiffeisen oferă dobândă redusă cu 0,2-0,5 pp pentru locuințe certificate clasa A. La un credit de 400.000 lei/25 ani, economia totală: 15.000-40.000 lei.

Compară furnizorii

Cum cumulezi corect programele

Pentru o casă nouă: Casa Verde Fotovoltaice (20.000 lei) + credit ipotecar verde (15.000-40.000 lei pe durata creditului). Pentru o renovare majoră existentă: Casa Eficientă Energetic (70.000 lei) + Casa Verde Fotovoltaice (20.000 lei) + dobândă verde la refinanțare. Cumulul corect poate acoperi 50-70% din surplusul nZEB; programele se exclud însă pentru aceeași investiție concretă (nu poți primi cofinanțare AFM pentru același PV finanțat și prin Casa Verde).

Casa nZEB consumă mai puțin, dar tot consumă

Chiar și o locuință cu cel mai bun certificat energetic plătește facturi la energie. Compară gratuit furnizorii și alege oferta care îți reduce și mai mult costul anual - de la 400 până la 1.200 lei pe an în plus față de tariful reglementat.

Expertul Selectra răspunde

Întrebări frecvente despre nZEB

Răspunsuri la cele mai frecvente întrebări ale celor care construiesc sau renovează la standardul nZEB în România.

Da, pentru orice clădire nouă autorizată după 31 decembrie 2020, conform Legii 372/2005 actualizată. Verificarea se face la recepția construcției pe baza certificatului energetic și a testului de etanșeitate (n50). Pentru clădirile existente, cerința se aplică doar la renovare majoră — adică atunci când lucrările afectează peste 25% din suprafața anvelopei.

nZEB e cerința legală EU/RO (≤ 93-130 kWh/m²·an energie primară totală + minim 30% RES). Casa pasivă (Passivhaus) e un standard voluntar PHI Darmstadt mult mai sever (≤ 15 kWh/m²·an doar pentru încălzire, n50 ≤ 0,6 ach). ZEB (Zero Emission Building) e noul prag introdus de EPBD recast 2024/1275 — clădirile noi vor trebui ZEB din 2030 (2028 pentru cele publice).

Suprapreț tipic 8-15% din costul total al construcției. La o casă de 130 m² cu cost de bază 200.000 €, înseamnă suplimentar 16.000-30.000 €. Componentele cu cea mai mare pondere sunt sistemul VMC (6.000-12.000 €), pompa de căldură (4.000-10.000 €) și anvelopa termică suplimentară (6.000-10.000 €). Investiția se recuperează în 8-15 ani prin economie de pe facturi.

Trei verificări concrete: (1) certificatul de performanță energetică emis la recepție trebuie să arate consumul total de energie primară sub limita zonei climatice ; (2) raportul testului de etanșeitate (blower door test n50) trebuie atașat la cartea tehnică ; (3) auditul energetic complet (nu doar certificatul) trebuie să confirme cota RES de minim 30%. Lipsa oricăruia dintre cele trei = clădirea nu e nZEB conform.

Cu o avertizare. La temperaturi sub -15 °C, pompele aer-apă standard pierd din eficiență (COP scade de la 3,5 la 1,5-2). În zona climatică V se recomandă pompe sol-apă (geotermale) sau sisteme hibride cu backup electric/biomasă. Proiectarea trebuie să includă calculul încărcării termice la temperatura critică -24 °C — fără asta, riști backup electric tot timpul iernii și factura crește.

Da, mai multe programe se cumulează: Casa Verde Fotovoltaice oferă până la 20.000 lei pentru sistem PV, Casa Eficientă Energetic finanțează izolația până la 70.000 lei, iar PNRR Renovare acoperă pachete integrate până la 60.000 lei. Băncile (BCR, ING, Raiffeisen) acordă credite ipotecare verzi cu dobândă redusă cu 0,2-0,5 puncte procentuale pentru locuințe certificate clasa A.

Performance gap e diferența dintre consumul calculat la proiectare (ex: 95 kWh/m²·an) și consumul real măsurat (ex: 130-145 kWh/m²·an). Cauze: punți termice nedetectate, etanșeitate slabă, instalații necalibrate, comportament utilizator. Soluții: cere blower door test obligatoriu la recepție, comissioning al instalațiilor (verificare în funcționare 12 luni), monitorizare cu contoare separate pe încălzire/ACM/electric.

Acest articol face parte din secțiunea Soluții pentru casă.