Skip to main content
Economisi.ro
Analiză tehnică, nu pliant de vânzător

Recuperator de căldură: când merită și când e bani aruncați

Producătorii afișează "randament 96%" pe cutie, dar în realitate sezonieră românească cifra cade la 75-85%. Diferența între o investiție de 17.000-26.000 lei care taie 30% din factura de gaz și aceeași sumă aruncată într-o casă neetanșă se reduce la o singură decizie luată corect sau greșit înainte de a chema instalatorul.

Cost total instalat: 17.000-26.000 lei Randament real: 75-85% (nu 96%) Amortizare în casă reabilitată: 6-9 ani
Recuperator de căldură — sistem de ventilație cu recuperare termică

Expertul Selectra explică

Cum funcționează și de ce e diferit de un ventilator

Recuperatorul de căldură (numit în Europa centrală VMC dublu flux, în engleză MVHR - Mechanical Ventilation with Heat Recovery) face două lucruri simultan pe care un ventilator obișnuit nu le face: (1) evacuează permanent aerul viciat din băi și bucătărie ; (2) introduce aer proaspăt filtrat în dormitoare și living, dar încălzit deja la temperatura camerei pe baza căldurii recuperate din aerul evacuat. Cele două fluxuri trec prin schimbătorul de căldură fără să se amestece - căldura se transferă, aerul nu.

Componentele care fac sistemul să funcționeze

(1) Schimbător de căldură (placat sau rotativ) - inima sistemului, recuperează 75-94% din căldura aerului evacuat ; (2) două ventilatoare EC (electronic comutate) - consum 30-180 W combinat, debit ajustabil 80-450 m³/h ; (3) filtre G4 + F7 (sau F9) - opresc praful gros și particulele fine PM2,5 ; (4) senzori CO2 și umiditate - reglează automat debitul în funcție de prezența și activitatea ocupanților ; (5) bypass automat - ocolește schimbătorul vara când exteriorul e mai răcoros decât interiorul (free-cooling). Lipsa oricăruia dintre (4) și (5) reduce eficiența reală cu 15-25%. Pentru context complet, vezi și celelalte ghiduri pentru casă.

Expertul Selectra compară

4 tipuri de recuperator și pentru cine se potrivește fiecare

Investiția se poate dubla sau înjumătăți în funcție de alegere. Diferența nu e doar prețul, ci și compatibilitatea cu nivelul de izolație al casei tale.

Tip Preț echipament Manoperă Randament catalog Zgomot Pentru cine De evitat dacă
Descentralizat (cameră cu cameră) 950 - 2.500 lei/unitate 200 - 400 lei/unitate 70 - 86% 21 - 38 dB Apartament existent fără reabilitare termică majoră, casă veche unde nu se poate trage tubulatură, dormitoare folosite intermitent, renovări parțiale Casă nouă bine izolată unde sistemul centralizat e mai eficient pe termen lung
Centralizat cu schimbător în contracurent 7.990 - 18.500 lei 4.500 - 9.000 lei 88 - 94% 24 - 32 dB (la unitate) Casă nouă sau renovare completă, suprafață peste 90 m², izolație minim 15 cm vată/polistiren, ferestre triple geam Casă veche cu pereți "respirabili" și pierderi mari prin infiltrații (ventilația naturală e deja excesivă, nu lipsește)
Centralizat cu rotor entalpic (recuperare umiditate) 11.500 - 22.000 lei 5.000 - 9.500 lei 85 - 92% căldură + 65-75% umiditate 26 - 34 dB Casă pasivă sau NZEB, climă uscată iarna (Bărăgan, Dobrogea, Banat), familii mari unde umiditatea interioară e o problemă Locuință cu surse importante de umiditate interioară (acvarii, plante multe) sau zone cu igrasie nerezolvată
Centralizat compact (rezidential mic) 5.500 - 11.000 lei 3.500 - 6.000 lei 78 - 88% 28 - 36 dB Apartament cu reabilitare profundă, garsonieră, casă mică sub 80 m² cu izolație decentă Locuințe peste 100 m² cu mai mult de 4 camere (debit insuficient, randament parțial slab)

Cifrele de randament din catalog vs realitate

Coloana "randament catalog" reprezintă valori măsurate EN 308 la +7°C exterior. În condiții sezoniere reale (-15°C până la +35°C, debite variabile, filtre îmbătrânite), scade cu cca 10-15 puncte procentuale. Un sistem cu "94% catalog" oferă tipic 80-84% sezonier. Pentru calcul economic onest, scade întotdeauna 12-15 puncte din valoarea afișată de producător.

Expertul Selectra calculează

Cât economisești după nivelul de izolație al casei

Cifrele se schimbă radical în funcție de calitatea termică a clădirii. Un recuperator nu e o investiție universală - e ultima piesă dintr-un puzzle care începe cu izolația.

Tipul de casă Economie încălzire Verdict Observație
Casă veche neizolată (înainte de 1990, fără reabilitare) 8 - 14% NU Pierderile prin pereți și ferestre depășesc cu mult ce poate recupera aparatul. Banii merg mai bine în izolație.
Casă cu reabilitare termică parțială (10 cm polistiren, geam dublu) 15 - 22% BORDERLINE Amortizare lentă (12-16 ani). Are sens doar dacă se planifică continuarea reabilitării în 2-3 ani.
Casă reabilitată complet (15 cm vată, triple geam, etanșare aer) 28 - 38% DA Amortizare 6-9 ani prin gaz/curent economisit la încălzire. Confort net superior.
Casă pasivă/NZEB construită din 2020 încoace 40 - 55% OBLIGATORIU Recuperatorul nu mai e o opțiune, e parte din proiect. Fără el, etanșeitatea casei devine o problemă de calitate a aerului.

Ordinea corectă a investițiilor în eficiență energetică

  • 1. Etanșare aer (ferestre, uși, prize, pătrunderi prin tavan) - 1.500-4.500 lei, recuperează 8-15% din pierderi.
  • 2. Izolație anvelopantă (10-15 cm vată sau polistiren grafit) - 18.000-35.000 lei pentru o casă de 120 m², recuperează 25-45%.
  • 3. Înlocuire ferestre (triple geam cu Argon, Uw < 1,0 W/m²K) - 12.000-25.000 lei pentru o casă obișnuită, recuperează 8-15%.
  • 4. Recuperator de căldură - abia după primii 3 pași, 17.000-26.000 lei, recuperează 25-40% din pierderile reziduale.
  • Sare peste pașii 1-3 și aplică direct pasul 4 = bani aruncați. Aceasta e capcana cea mai costisitoare în reabilitarea unei case.

Expertul Selectra calculează

Costul total pe 10 ani: trei niveluri de calitate

Comparativ pentru o casă de 120 m² cu reabilitare termică completă, sistem centralizat cu schimbător în contracurent. Tariful curent electric 2026: 1,30 lei/kWh.

Componentă Soluție economică Soluție medie (recomandată) Soluție premium
Echipament (unitate cu schimbător contracurent, casă 120 m²) 7.990 lei 12.500 lei 18.500 lei
Tubulatură + accesorii (canale, grile, izolație) 2.500 lei 3.800 lei 5.500 lei
Manoperă instalare (proiect + montaj + reglaj) 4.500 lei 6.500 lei 9.000 lei
Curent electric (10 ani, 8.760 ore/an, 60-180 W) 850 lei 1.700 lei 2.600 lei
Filtre F7/G4 (înlocuire la 6 luni) 1.200 lei 1.800 lei 2.400 lei
Service anual (curățare, calibrare senzori) 2.500 lei 3.500 lei 4.500 lei
TOTAL 10 ani 19.540 lei 29.800 lei 42.500 lei

Concluzia mai puțin evidentă

Soluția economică e mai ieftină pe achiziție cu cca 10.000 lei față de cea medie, dar absența bypass-ului automat și calitatea filtrelor G4 (în loc de F7) anulează jumătate din economie pe 10 ani prin aer condiționat în plus vara și uzura prematură a schimbătorului. Soluția premium aduce cu 12.000 lei mai mult față de cea medie, dar economia suplimentară de încălzire (cca 200-350 lei/an) o amortizează abia în 35-40 ani. Sweet spot-ul tehnico-economic e soluția medie (kit de calitate cu bypass automat și filtre F7), totalul 10 ani 28.000-30.000 lei pentru un sistem care taie 25-35% din factura de încălzire într-o casă bine izolată.

Expertul Selectra atrage atenția

6 capcane care transformă investiția într-o cheltuială ratată

Diferența între un sistem care funcționează 15 ani la randament 80% și unul care abia atinge 50% după 4 ani se decide aproape întotdeauna în etapa de proiectare și instalare, nu la ce model alegi din raft.

!

Randamentul de 96% e o cifră de laborator, nu o promisiune

Producătorii afișează "randament până la 96%" pe pliant. Cifra e măsurată conform EN 308 sau EN 13141-7, în condiții ideale: aer exterior la +7°C, aer interior la +20°C, debit nominal, fără filtre colmatate, condens nul. În realitate, randamentul mediu sezonier (SCOP-ul ventilației) cade la 75-85% din cauza temperaturilor reale (-15°C iarna), debitelor variabile, filtrelor parțial colmatate și opririlor de degivrare. Verifică SCOP-ul, nu randamentul de pe cutie. Diferența între 96% și 80% înseamnă cca 600-900 lei/an în plus la factura de încălzire.

!

Recuperator pe casă neetanșă = bani aruncați

Sistemul funcționează doar când aerul iese exclusiv prin tubulatură, nu prin crăpături la ferestre, ușă, prize sau prin tavanul nereabilitat. Test obligatoriu înainte de instalare: blower door test (200-400 lei). Dacă n50 depășește 3,0 schimburi/oră (casa pierde aer ca un ciur), sistemul recuperează maxim 30-40% din ce promite. Soluția corectă: 2-3 ani de etanșare (folii, banzi EPDM, schimbat ferestre vechi) înainte de a comanda recuperatorul. Inversarea ordinii e cea mai frecventă greșeală costisitoare.

!

Tubulatura prost gândită, zgomot și infecții

Tubulatura insuficient izolată face condens vara între unitate și grilele de tavan, iar condensul stagnant alimentează biofilm bacterian și mucegai negru. Mai mult: viteze mari ale aerului (peste 3 m/s în tub) generează zgomot ca un avion la decolare în dormitor. Reguli simple ignorate de instalatori ieftini: (1) tubulatură rigidă cu izolație de 25-50 mm pe minim 60% din traseu ; (2) coturi în R/D ≥ 1 (raza curbei mai mare decât diametrul) ; (3) debit dimensionat la maxim 2,5 m/s. Manoperă +30% față de oferta ieftină, dar e diferența între 30 dB și 45 dB de zgomot rezidual.

!

Filtre G4 ieftine în loc de F7, particule fine în casă

Filtrul de aer proaspăt trebuie să fie minim F7 (ePM1 50%) ca să oprească particulele fine PM2,5 din traficul urban. Multe firme livrează din fabrică doar filtre G4 (oprește praful gros), iar utilizatorul nu știe diferența. Diferența de cost: 60-80 lei/an. Diferența de rezultat: filtrul G4 lasă să intre 80% din PM2,5 de pe trotuar. Dacă locuiești la mai puțin de 100 m de o stradă cu trafic dens, F7 e obligatoriu, F9 e recomandat. Verifică fizic clasa filtrului la prima vizită de service, nu doar pe factură.

!

Bypass de vară absent, casa devine un cuptor

Vara, când exteriorul e la 32°C și interiorul la 22°C dimineața, recuperatorul ar răci aerul proaspăt cu cel evacuat cu efect invers: ar transfera căldură de la aerul cald exterior (intrat) către aerul răcoros interior (evacuat), făcând casa mai caldă. Funcția de bypass ocolește schimbătorul în acest scenariu și permite ventilație "free-cooling" gratuit. Sistemele ieftine sub 6.000 lei nu au bypass automat ; utilizatorul trebuie să oprească manual aparatul vara, ceea ce nu face. Verifică în fișa tehnică "automatic summer bypass" înainte de cumpărare. Lipsa lui adaugă 200-400 lei/an pe factura de aer condiționat.

!

Dezechilibru între debitul de admisie și cel de evacuare

Sistemul corect funcționează cu debit identic pe ambele căi (admisie = evacuare). Dacă ventilatorul de evacuare slăbește (filtru murdar pe canalul de evacuare ignorat 18 luni), casa intră în suprapresiune: aerul cald și umed iese prin pereți, ajunge la izolație, condensează în lâna minerală, iar peste 2-3 sezoane se formează mucegai între strat și placa exterioară. Reparația costă 8.000-15.000 lei (refăcut izolație pe părțile afectate) și nu se acoperă din garanție. Soluție: revizie anuală obligatorie cu măsurarea debitelor pe ambele canale, nu doar curățare filtre.

Recuperatorul reduce consumul. Tariful corect îl reduce mai mult

Înainte de 17.000 lei investiți într-un sistem mecanic, verifică cât plătești pe kWh. Diferența între o ofertă liberalizată proastă și una bună poate fi 800-1.400 lei pe an pentru o casă obișnuită - amortizare imediată, fără proiect, fără manoperă.

Expertul Selectra răspunde

Întrebări frecvente despre recuperatorul de căldură

Un recuperator de căldură (mecanic, cu recuperare de căldură - VMC sau MVHR în engleză) este un sistem care evacuează permanent aerul viciat din baie și bucătărie și introduce simultan aer proaspăt în dormitoare și living. Inima sistemului e un schimbător de căldură care preia energia termică din aerul evacuat (la 21-22°C iarna) și o transferă aerului proaspăt rece de afară (la 0°C sau mai puțin), fără ca cele două fluxuri să se amestece. Astfel recuperează 75-90% din căldura care s-ar fi pierdut prin geamul deschis. Un ventilator obișnuit doar mută aer pe loc sau evacuează unul singur (orientat), fără recuperare. Diferența economică: recuperatorul taie 25-40% din factura de încălzire în casele bine izolate, ventilatorul nu schimbă nimic.

Pentru o casă obișnuită de 100-150 m² în 2026, costul total livrat și instalat complet este: kit echipament + tubulatură 12.000-18.000 lei, manoperă proiect + montaj 5.000-8.000 lei, deci total 17.000-26.000 lei pentru o instalare de calitate cu schimbător în contracurent. Modelele entry-level fără bypass automat și fără filtre F7 încep de la 11.500 lei kit complet, dar ajung scump pe termen lung. Pentru un apartament cu 2-3 camere, varianta descentralizată (câte o unitate în fiecare cameră) costă 950-2.500 lei/unitate plus 200-400 lei manoperă fiecare, deci total 4.500-12.000 lei pentru întreaga casă. Reabilitarea termică a clădirii (etanșare, schimbat ferestre) trebuie să fie făcută înainte, altfel investiția e ineficientă.

Producătorii afișează "randament până la 92-96%" conform standardului EN 308 măsurat la +7°C exterior și debit nominal. În condiții reale românești, randamentul mediu sezonier scade la 75-85% din cauza: (1) temperaturilor de -10°C până la -20°C iarna când schimbătorul intră ciclic în degivrare (oprire 3-7 minute la fiecare 30-90 minute) ; (2) filtrelor parțial colmatate între intervalele de service ; (3) dezechilibrului între debitul de admisie și cel de evacuare după primele 6-12 luni. Cifra utilă de pus în calcul economic este 80%, nu 96%. Pe baza acestei valori, factura de încălzire scade cu 25-35% într-o casă bine izolată ; pe baza valorii de catalog, ar scădea cu 38-45% (incorrect).

Depinde radical de starea termică a apartamentului. Într-un apartament cu reabilitare termică completă (anvelopantă izolată din exterior, ferestre triple geam, ușă de intrare etanșă), un sistem descentralizat (câte o unitate în baie, bucătărie, dormitoare) are sens economic: investiție 5.000-9.000 lei, amortizare în 8-11 ani, plus aer mai curat și fără mucegai în baie. Într-un apartament neizolat sau cu izolație doar pe câteva apartamente din bloc (efect de "punte termică"), sistemul funcționează parțial și pierderile reziduale anulează economia. Într-un apartament închiriat, investiția nu are sens economic personal (deși ai vrea aerul curat). Soluția sunt sisteme descentralizate ușor demontabile, sau renunțarea la idee și aerisire programată cu fereastra.

Da, dar cu opriri ciclice pentru degivrare. La temperaturi sub -3°C la admisie, condensul de pe partea de aer evacuat (care a cedat căldura aerului rece) îngheață pe lamelele schimbătorului. Sistemul detectează creșterea pierderii de presiune și pornește un ciclu de degivrare: oprește admisia 3-7 minute și folosește aerul cald evacuat pentru a topi gheața, apoi reia funcționarea. La -15°C, ciclurile devin dese (la fiecare 25-45 minute), randamentul mediu cade la 65-72%, iar consumul electric urcă cu 15-25%. Modelele bune de la -20°C în jos folosesc preîncălzitor electric pe admisie (300-1.000 W) care evită degivrarea. Aceste opțiuni adaugă cca 15-20% la preț, dar sunt necesare în Bucovina, Maramureș și nordul Moldovei.

Amortizarea variază radical în funcție de calitatea termică a casei: (1) Casă veche neizolată: nu se amortizează niciodată, economia anuală (300-500 lei) e mai mică decât costul filtrelor și service-ului ; (2) Casă cu reabilitare parțială: 12-16 ani, marginal acceptabil ; (3) Casă reabilitată complet: 6-9 ani, economie anuală 2.200-3.800 lei la încălzire (gaz sau curent) ; (4) Casă pasivă/NZEB: 4-6 ani, plus că fără el casa pasivă nu funcționează corect (umiditate excesivă din cauza etanșeității). Concluzia importantă: recuperatorul de căldură nu e o investiție în sine, ci ultima piesă a unui puzzle de eficiență energetică. Fără izolație și etanșeitate prealabilă, e o cheltuială fără sens.

Lunar: verificare vizuală a filtrelor (lampă LED de avertizare în panoul de comandă). La 4-6 luni: înlocuire filtre F7/G4 (60-180 lei/set, în funcție de model). Anual (obligatoriu): service complet de către tehnician (250-450 lei) - curățare schimbător, verificare ventilatoare, măsurare debite admisie/evacuare, reglaj senzori CO2 și umiditate. La 3-5 ani: curățare profundă tubulatură cu spălare interioară (350-600 lei). Schimbarea senzorilor (CO2, umiditate, temperatură) la 8-10 ani: 200-500 lei. Costul mediu de întreținere pe 10 ani: 3.500-4.500 lei. Ignorat acest grafic, sistemul cade la randament 50-60% în 4-5 ani și apare condens în izolație, costuri mult mai mari. Întreținerea nu e opțională, e parte din modelul economic.